Web Content Display Web Content Display

fot. Paulina Król

Web Content Display Web Content Display

Zapraszam Cię do zapoznania się z leśnymi opowieściami, które pojawiają się na naszej stronie. Znajdziecie tutaj linki do artykułów o porach roku, zwierzętach, roślinach i grzybach Puszczy Białowieskiej. 

Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego i chętnie będziesz tu wracał po więcej leśnych opowieści!

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Miś koala w Puszczy!

Miś koala w Puszczy!

W lasach Nadleśnictwa Hajnówka spostrzeżono nowy dla Polski gatunek - Koalę australijskiego (Phascolarctos cinereus), siedzącego na wiekowym dębie w okolicy Czerlonki.

Koala to gatunek nadrzewnego, roślinożernego torbacza, zamieszkującego (jak dotąd) wschodnią Australię. W miejscu swojego rodowitego występowania koala niemal całe życie spędza wysoko na drzewach eukaliptusowych, a schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo – i to nocą, bowiem aktywność przejawia właśnie po zachodzie słońca. To niewielkie zwierzę o wadze 8-15 kg, mierzące od 60 do 85 cm, żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Koala jest popularnie nazywany "misiem koala", co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami. Preferuje eukaliptusy, ale uzupełnia dietę liśćmi kilku innych gatunków roślin. Okres godowy przypada na grudzień-marzec, kiedy to na półkuli południowej jest lato. Ciąża trwa 25-35 dni, rodzi się zwykle 1 młode raz na 2 lata. Te torbacze osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat (samice wcześniej), a żyją od 15 do 20 lat. Koala jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos. Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną. Ponadto konieczne jest objęcie ochroną drzew eukaliptusowych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka będą uważnie obserwowali nowego mieszkańca Puszczy Białowieskiej i dokarmiali go specjalnie sprowadzonymi liśćmi eukaliptusów.


Web Content Display Web Content Display