Web Content Display Web Content Display

fot. Paulina Król

Web Content Display Web Content Display

Zapraszam Cię do zapoznania się z leśnymi opowieściami, które pojawiają się na naszej stronie. Znajdziecie tutaj linki do artykułów o porach roku, zwierzętach, roślinach i grzybach Puszczy Białowieskiej. 

Mam nadzieję, że dowiesz się czegoś nowego i chętnie będziesz tu wracał po więcej leśnych opowieści!

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Harwestery – oswajamy potwora

Harwestery – oswajamy potwora

Ostatnie wydarzenia w Puszczy Białowieskiej związane z pozyskaniem drewna przy pomocy maszyn wielooperacyjnych w Nadleśnictwie Hajnówka stały się tematem licznych protestów. Niezrozumienie specyfiki działania harwesterów i ich niebagatelnych zalet sprawiają, że te maszyny wywołują niechęć i strach wśród osób niezorientowanych. Kluczowe jest więc wyjaśnienie problematycznych zagadnień i rozwianie wątpliwości.

 

Harwester to wielooperacyjna maszyna leśna wykorzystywana przy pozyskaniu drewna. Harwester ścina, okrzesuje z gałęzi i przerzyna drewno, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie różnych sortymentów, takich jak wałki, wyrzynki, kłody czy dłużyce. Zbudowany jest z dwóch zasadniczych elementów – nośnika, zwykle kołowego lub gąsienicowego, oraz głowicy, która z kolei posiada narzędzia robocze w postaci noży lub piły. Głowica przymocowana jest do nośnika za pomocą przegubowego wysięgnika sterowanego hydraulicznie.

 

Czy harwester wytnie więcej drzew, niż wyciąłby robotnik leśny?

Fałsz! Harwester wytnie tyle samo. Mechanizacja procesu nie prowadzi do pozyskania większej ilości drewna, niż zostało zaplanowane. Po prostu pozyskanie odbędzie się w sposób:

- bezpieczniejszy dla robotników leśnych – przy obsłudze harwestera niezbędna jest jedna osoba (operator), której stanowisko znajduje się w kabinie maszyny. W przypadku powierzchni, na których jest obecnie prowadzone pozyskanie w Nadleśnictwie Hajnówka, jest to ogromny krok naprzód, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – z uwagi na dużą ilość stojących drzew martwych określenie przez pilarza kierunku obalania drzewa jest bowiem mocno utrudnione. Ręczne pozyskanie drewna wymaga obecności na powierzchni kilku osób – pilarzy i ich pomocników. Upadek drzewa mógłby pociągnąć za sobą obłamywanie się kolejnych gałęzi i, w efekcie, stworzyłby ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dla ekipy pracowników Zakładu Usług Leśnych oraz dla innych osób, które znalazłyby się na powierzchni. Wystarczy wyobrazić sobie domek z kart… lub kostki domino.

- szybszy – harwester jest w stanie wyciąć więcej drzew w krótszym czasie. Jest to spore usprawnienie. A im wcześniej uda się oczyścić teren z drzew niebezpiecznych, tym szybciej będziemy mogli udostępnić te tereny dla Was – obszary, do których obecnie, z uwagi na bezpieczeństwo, wprowadzono zakaz wstępu, zostaną otwarte. Gdyby na nich pracowała brygada pilarzy, proces zdecydowanie by się wydłużył.

- sprawniejszy – ręczne pozyskanie drewna wiąże się z różnymi problemami, które wydłużają i utrudniają proces (jak chociażby zawieszenie drzewa). Zastosowanie maszyny zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo takich zdarzeń.

Czy to prawda, że pozyskanie drewna przy pomocy maszyn wielooperacyjnych generuje niesamowite zyski?

Fałsz! Udowodniono, że koszty pozyskania drewna przy pomocy harwestera są o około 81% wyższe aniżeli pilarką, a koszty zrywki drewna przy pomocy forwardera są niższe o około 16% niż koszt zrywki ciągnikiem rolniczym (Długosiewicz, Grzebieniowski 2010). Korzyści ekonomiczne nie są tu tak istotne, jak korzyści z tytułu bezpieczeństwa, wydajności i szybkości pozyskania. A przecież wszystkim zależy na tym, aby powierzchnie zaatakowane przez kornika drukarza zostały jak najszybciej uprzątnięte!

Czy to prawda, że drewno kornikowe do niczego się nie nadaje?

Fałsz! Zaatakowane przez kornika drukarza drewno może posłużyć do wielu zastosowań, nawet w przemyśle budowlanym. Gdy zaś martwe drzewo stoi za długo, wówczas traci na wartości i jakości. Wycięte w porę zadowoli nie tylko gospodarstwa domowe jako surowiec opałowy czy materiał do prac remontowych i naprawczych, ale również może zasilić polską działalność gospodarczą – w tym przemysł budowlany.   

Podsumowanie

 Te maszyny, choć potężne i nieoswojone w warunkach Puszczy Białowieskiej, pozwolą nam szybciej, sprawniej i bezpieczniej zadbać o stan sanitarny lasu zaatakowanego przez kornika drukarza, co z kolei przyczyni się i do Waszego bezpieczeństwa w lesie, a także szybszego udostępnienia go dla turystów i lokalnej społeczności.

 

Bibliografia:

1.       Długosiewicz Lucjan, Grzebieniowski Włodzimierz: Porównanie wybranych technologii pozyskania drewna pod względem wydajności i kosztów, Inżynieria Rolnicza 8(117)/2009

2.       http://www.suwalki.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/maszyny-w-lesie/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print#.WT5X0uvyiUk

3.       http://www.pimr.poznan.pl/trol6_2010/JSJB6_2010.pdf

 

 


Web Content Display Web Content Display