Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie z uczniami posadziliśmy remizę dla ptaków

Większości uczniom remiza kojarzy się z budynkiem do magazynowania sprzętu pożarniczego - remizą strażacką. Już nieco starsi słyszeli o zabawach tanecznych organizowanych w takich miejscach. Było wtedy gwarno i wesoło.

Wychowankowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce zapragnęli, żeby wokół ich szkoły było równie wesoło i miło ale – uwaga dla ptaków.  Dlatego wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Hajnówka posadzili kilkadziesiąt drzew i krzewów, które w przyszłości staną się namiastką ogrodu czy miniparku. Posadzone krzewy i drzewa osłonią teren szkoły przed ulicznym hałasem oraz stworzą niepowtarzalny klimat.

Ptasia remiza to najczęściej teren leśny, na który wprowadza się wiele gatunków roślin, w celu stworzenia dogodnych warunków dla bytowania ptaków, owadów i innych zwierząt - sprzymierzeńców leśnika w ochronie lasu przed szkodliwymi organizmami. Na potrzeby szkoły, ptasia remiza będzie trochę mniejsza, lecz cel stworzenia pozostaje ten sam. Dla ptaków, które się tam pojawią będzie to miejsce odpoczynku, zakładania gniazd ale także bogata spiżarnia. Będą korzystać nie tylko z owoców jarzębiny czy berberysu ale także z owadów, które pojawią się na drzewach.

Ogród przyjazny ptakom to również takie miejsce, z którego nie grabimy wszystkich liści. Warto pozostawiać je, żeby na wiosnę posłużyły do budowy ptasich gniazd. Pod liśćmi mogą schować się też owady, które chętnie zostaną zjedzone przez ptaki. Te i inne wskazówki warto przenieść również na swoje podwórka. Bo któż nie lubi radosnego śpiewu skrzydlatych mieszkańców nie tylko lasów ale i ogrodów, parków i zadrzewień.

 

Fot. arch. nadleśnictwa