Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty „Tropy i ślady zwierząt”

W Nadleśnictwie Hajnówka odbyły się dzisiaj warsztaty pod tytułem „Tropy i ślady zwierząt” organizowane przez studentów Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Trop – odcisk kończyny zwierzęcia pozostawiony na piasku, błocie lub śniegu, a także na innych podłożach, np. na betonie. [J. Romanowski „Poznajemy tropy i ślady zwierząt"]. Ślad – pozostałość po czymś, znak świadczący o tym, że coś istniało, działo się [wg definicji Słownika Języka Polskiego]. Śladami, oprócz odcisków kończyn, czyli tropów są również odchody, wypluwki, ślady żerowania i obecności – schronienia i legowiska.
W warsztatach wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i studenci Wydziału Leśnego. Część kameralna odbyła się w sali konferencyjnej nadleśnictwa – studenci WL, Paweł Jankowski i Bartłomiej Wiżyński, przedstawili ślady i tropy zwierząt występujących w Polskich lasach. Wykład uzupełniła prezentacja izby edukacyjnej nadleśnictwa, w której słuchacze mogli własnoręcznie odbić na piasku tropy zwierząt, a także – niejako przy okazji – zapoznać się z pozostałymi eksponatami edukacyjnymi, zgromadzonymi w izbie.

Druga część zajęć odbyła się na zewnątrz. Po terenie Leśnego Zaułku Historycznego, umiejscowionego w osadzie nadleśnictwa, oprowadził Andrzej Łukasiewicz, łowczy Nadleśnictwa. Krótkie przedstawienie poszczególnych gatunków zwierząt leśnych, których podobizny zdobią Zaułek, uzupełniła prezentacja metod nęcenia zwierzyny, w tym głównie za pomocą tzw. wabików.

Warsztaty zakończyły się przy ognisku.