Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie terytorialsów

W najbliższy weekend żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą szkolić się poza obiektami wojskowymi w czterech powiatach naszego województwa. Planowane zajęcia dobowe, z uwagi na zmianę czasu z letniego na zimowy, będą wydłużone o godzinę.

W sobotę 26 października rozpoczyna się trzeci, i zarazem ostatni w tym miesiącu, termin szkoleń rotacyjnych w 1 Podlaskiej Brygadzie OT. Szkolenia rotacyjne potrwają dwa dni i odbędą się w pięciu różnych powiatach - w czterech z nich ćwiczenia będą realizowane poza obiektami wojskowymi:

 

    W powiecie sokólskim żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty będą szkolić się w rejonach miejscowości Geniusze i Miszkienniki Wielkie. Zajęcia obejmą zagadnienia z zakresu medycyny pola walki oraz taktyki działań lekkiej piechoty m.in. z użyciem Laserowego Systemu Strzelań. W Miszkiennikach Wielkich (gm. Szudziałowo) Terytorialsi będą w weekend wykorzystywać środki pozoracji pola walki (m.in. amunicję ślepą, petardy i granaty dymne). Ćwiczenia odbędą się w oddaleniu od budynków mieszkalnych, a szkolenie nie wiąże się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

    Kompania saperów rozpocznie, połączone z bytowaniem, zajęcia dobowe od szkolenia strzeleckiego na strzelnicy kontenerowej w Łomży. Następnie szkolenie będzie kontynuowane w powiecie łomżyńskim: na obiekcie wojskowym w Nowogrodzie oraz w terenie "rzeczywistym" w okolicy Szczepankowa. Głównym celem szkolenia jest przeprowadzenie egzaminu kończącego pierwszy rok szkolenia, czyli etap indywidualny.

    W powiecie zambrowskim zajęcia dobowe w kompleksie leśnym w Czerwonym Borze zrealizuje 4. kompania z 13 batalionu lekkiej piechoty. Terytorialsi wykorzystają warunki terenowe, aby ćwiczyć terenoznawstwo, obserwację i wykonywanie szkiców oraz bytowanie. Zajęcia zakończą się w niedzielę w godzinach porannych.

    W powiecie hajnowskim szkolenie poza obiektami wojskowymi będą prowadzić dwa pododdziały z 14 batalionu lekkiej piechoty. W sobotę 1. kompania ma zaplanowane szkolenie na strzelnicy w Nowosadach, a 2. kompania w Topile, gdzie żołnierze będą doskonalić walkę w bliskim kontakcie, nawigację lądową oraz zapoznawać się ze sprzętem używanym w etapie szkolenia specjalistycznego. W niedzielę w terenie "rzeczywistym" 1. kompania będzie prowadzić działania patrolowe.

 

Wraz z rozpoczęciem szkolenia 1. kompanii lekkiej piechoty z Hajnówki trzeci etap szkolenia (tzw. zgrywający) będzie już realizowany we wszystkich batalionach podległych 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.