Lista aktualności Lista aktualności

Świętowaliśmy cały Tydzień Ziemi

Zamiast Dnia Ziemi Nadleśnictwo Hajnówka postanowiło obchodzić... cały Tydzień Ziemi.

Tydzień Ziemi rozpoczęliśmy nocnym spacerem po lesie poświęconym zagadnieniu „Co nocą słychać w lesie”. W spacerze wzięło udział prawie 20 uczestników w wieku od 18 do 50 lat. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzieli się, jak nie zgubić się w lesie, jak korzystać z mapy, skąd nazwa „Krynoczka” i skąd w ogóle wzięła się cerkiew w środku lasu. Wywoływanie sów, postępująca ciemność i otaczająca zewsząd cisza sprawiła, że dobrze poznany w ciągu dnia teren stał się zupełnie nowy, ciekawy i intrygujący. Pięć kilometrów spaceru minęło w przyjaznej i spokojnej atmosferze, a uczestnicy zapewnili, że z chęcią go powtórzą. Cóż – my również! 

Kolejnym punktem naszego Tygodnia Ziemi były obchody Dnia Ziemi z przedszkolakami i szkołami podstawowymi, które działają w Lidze Ochrony Przyrody. Red Bus Kids, Leśna Kraina oraz Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie rozpoczęły uroczystości piosenkami, tańcami i pląsami po terenie osady nadleśnictwa. W końcu Dzień Ziemi to święto i trzeba go spędzić radośnie! Było jednak również nieco poważniej – każdy przedszkolak złożył uroczyste przyrzeczenie. Gdy przedszkolaki się zmęczyły, na „scenę” wkroczyły dwie klasy szkoły podstawowej – z SP nr 2 i SP nr 6 – po to, by zagrać w klasyczne podchody z akcentem leśnym. Zabawa obu grup zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, piankami i… pieczonymi jabłkami.

Obejrzyj galerię zdjęć: Przedszkolaki

Obejrzyj galerię zdjęć: Szkoła podstawowa

Kolejnego dnia świętowaliśmy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Hajnówce. Dzieci wraz z opiekunkami, podzieleni na grupy, wykonywały bardzo ważne zadania. To musiały zmierzyć drzewo, to musiały odnaleźć zwierzę na naszym placu… Całe wydarzenie zakończyło się uroczystą przysięgą miłośnika przyrody i wręczeniem medali oraz spotkaniem przy ognisku.

Obejrzyj galerię zdjęć: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

To nie koniec! Jeszcze tego samego dnia braliśmy udział w uroczystym sadzeniu drzew na stulecie niepodległości. Na terenie między Hajnowskim Domem Kultury a Ośrodkiem Sportu i Rekreacji wraz z młodzieżą z klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 2 posadziliśmy dęby, natomiast ze Szkołą Podstawową nr 4 posadziliśmy jarzębiny wzdłuż ulicy Białowieskiej. Mamy nadzieję, że dęby kiedyś dadzą cień zmęczonym sportowcom, a jarzębiny nie tylko ucieszą wzrok mieszkańców Hajnówki, ale i swoimi koralami nakarmią niejednego ptaka.

Obejrzyj galerię zdjęć: sadzenie dębów przy OSiR i sadzenie jarzębów przy Białowieskiej

Następnego dnia... posadziliśmy jeszcze więcej drzew! Tym razem przy udziale uczniów szkoły podstawowej nr 1 oraz SP nr 3 w Hajnówce posadziliśmy drzewa przy ulicy Dworcowej. Wszystkim uczniom, które brały udział w sadzeniach, serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że oglądanie, jak posadzone przez Was drzewa rosną i dorastają wraz z Wami będzie niezwykłym i miłym przeżyciem.

Obejrzyj galerię zdjęć: sadzenie drzew przy ul. Dworcowej

Tydzień Ziemi zakończyliśmy usuwaniem szkodliwej działalności człowieka w lesie. Wraz z grupą osadzonych w Areszcie Śledczym w Hajnówce przeszliśmy spory fragment lasu na terenie leśnictwa Sacharewo i pozbieraliśmy śmieci. Było to już drugie takie wspólne działanie z Aresztem Śledczym – w ubiegłym roku również sprzątaliśmy las.

Dbać o Ziemię należy przez cały rok. Jednak raz w roku warto przypomnieć sobie – po co to robimy, dlaczego to robimy i jakich efektów powinniśmy oczekiwać. Dbanie o naturę to nasz obowiązek – dlatego sadzimy drzewa, sprzątamy las, uczymy się o tym, jak ją szanować i jak żyć z nią w zgodzie. A przy tym świetnie się bawimy!