Lista aktualności Lista aktualności

Pomnik powstańców styczniowych odnowiony

Nadleśnictwo Hajnówka dokonało rewitalizacji pomnika upamiętniającego poległych w czasie powstania styczniowego znajdującego się we wsi Orzeszkowo.

 

Odnowiono pomnik, a także wykoszono wydzielony wokół niego obszar, który następnie obsypano kamieniem. Jak widać na zdjęciach, różnica jest kolosalna.

 

Powstanie styczniowe rozpoczęło się nocą, 22 stycznia 1863 roku. W Puszczy Białowieskiej powstańcy pojawili się niedługo później, bo 10 lutego. Krwawą historię powstania opisuje Piotr Bajko („Powstanie styczniowe w Puszczy Białowieskiej, „Gazeta Hajnowska" (Hajnówka), nr 3 z marca 2013 r., str. 14-17), a także Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki (http://hajnowka.strefa.pl/puszcza.html).

Pomnik w Orzeszkowie jest elementem szlaku turystycznego „Śladami Powstania Styczniowego", który rozpoczyna się w Hajnówce i upamiętnia miejsca powstańczych obozów, walczących z wojskiem carskim.  Nadleśnictwo Hajnówka z dumą wsparło ten projekt gminy Hajnówka. Pomnik można podziwiać cały czas, jak choćby podczas sobotniego Białoruskiego Festynu Ludowego (22.07.2017, od 17:00, plac przy szkole w Orzeszkowie).