Lista aktualności Lista aktualności

Piknik myśliwski na skraju puszczy

Głównym pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy był łowczy - Andrzej Łukasiewicz, który do swojej integracyjnej wizji myśliwych z miejscową ludnością, nie musiał długo przekonywać wójta Gminy Hajnówka- Lucyny Smoktunowicz. Dzięki tej współpracy 5 sierpnia br w Nadleśnictwie Hajnówka odbył się I Piknik Myśliwski - Lipiny 2017, który zgromadził niemalże wszystkich okolicznych mieszkańców oraz wiele osób przyjezdnych.

 

Niewątpliwą atrakcją pikniku było  gotowanie myśliwskiej zupy gulaszowej z dziczyzny  przez podróżnika i  autora  książek kucharskich  - Wojciecha Charewicza, który też chętnie udzielał zebranym cennych kulinarnych porad.  Dwie strzelnice,  ASG i  wirtualna przyciągały  młodych ludzi, którzy pod okiem fachowców mogli wypróbować swoich    strzeleckich umiejętności.  W programie pikniku był  również konkurs nalewek regionalnych , do którego osoby startujące wystawiły swoje najlepsze , często sporządzane według starych , rodzinnych receptur trunki. Jury  pod przewodnictwem nadleśniczego Nadleśnictwa Browsk – Roberta Miszczaka , w której ja również miałam zaszczyt i wielką przyjemność się znaleźć ,  nie miało łatwego wyboru,  bowiem każda z zaprezentowanych nalewek  była znakomita ,  ale  niekwestionowanym numerem jeden okazała się malinówka  Barbary Niewiadomskiej-Golonko z miejscowości Mochnate.

Wśród wielu atrakcji , występ Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej był tym punktem programu , gdzie widzowie domagali się bisów. Niezwykle emocjonujące było siłowe  przeciąganie liny , gdzie przeciwnikami byli miejscowi strażacy.   Zachwyt   wzbudzały     pokazy klubów sportowych ,   parada hajnowskich motocyklistów  ,  którzy na swoich stalowych  „rumakach”   przejechali wokół sceny  oraz   wabienie zwierzyny w wykonaniu myśliwego  Stefana Bazyluka , który perfekcyjnie naśladował głos jeleni, dzików i kaczek. Punktem kulminacyjnym pikniku była oczywiście degustacja gotowanej w plenerze  myśliwskiej zupy gulaszowej . Jej kuszący aromat  zwabił  tłum chętnych skosztowania tej potrawy , którą  osobiście serwował Wojciech Charewicz , a pomagali mu w tym  dwaj politycy  – senator  RP  Tadeusz Romańczuk i Dariusz Piontkowski – poseł na Sejm RP.

Gwiazdą wieczoru bez wątpienia był zespół "Droga na Ostrołękę" , który poderwał  uczestników pikniku do tańca , a jego muzycy znając doskonałe walory głosowe organizatora tej imprezy  -   Andrzeja Łukasiewicza,  który od wielu lat   jest członkiem  Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej, zaprosili go  na scenę do wspólnego śpiewania . I jak się okazało , ten  niezwykle charyzmatyczny człowiek lasu ,  znany , szanowany i ceniony nie tylko w środowisku leśników i myśliwych  , ale i miejscowej ludności,  na scenie czuje się jak ryba w wodzie , bo  przed laty występował w zespole bitowym , świetnie gra na gitarze,  znakomicie więc   sprawdził się w repertuarze  country.  

Ogromny wkład pracy i zaangażowanie łowczego  Nadleśnictwa Hajnówka -  Andrzeja Łukasiewicza w propagowanie kultury łowieckiej, szczególnie wśród  nieprzychylnego  nam dziś społeczeństwa,  jest niezwykle cenne i godne podkreślenia , tym bardziej , że  chociaż była to pierwsza tego typu impreza w tych stronach, została wysoko oceniona przez  tutejszych mieszkańców. Jest więc nadzieja , że przychylność władz gminy  będzie dodatkowym atutem,  aby Piknik Myśliwski  w Lipinach  stał się imprezą cykliczną.

(od lewej ) Wojciech Charewicz - kucharz i autor książek kucharskich, Lucyna Smoktunowicz – wójt Gminy Hajnówka i łowczy z Nadleśnictwa Hajnówka- Andrzej Łukasiewicz – główny organizator pikniku myśliwskiego.

zdj. 2. Chór Leśników Puszczy Białowieskiej

zdj. 3 - Andrzej Łukasiewicz  z zespołem  Droga na Ostrołękę poderwali  uczestników pikniku do tańca.

Zdj. 4 Zwyciężczyni konkursu na najlepszą nalewkę - Barbara Niewiadomska-Golonko odbiera nagrodę.