Lista aktualności Lista aktualności

Pieczątki stare jak świat

Pieczątki mają niezwykle barwną historię. Zanim stały się małymi, podręcznymi narzędziami do sygnowania dokumentów, przeszły długą drogę. Niektóre zachowane do naszych czasów mają tysiące lat.

Pierwsze stemple miały formę wypukłej pieczęci. Stanowiła ona formę zabezpieczenia pisma czy przedmiotu w niezmienionej formie.

Wykopaliska archeologów potwierdzają, że już 3000 lat p.n.e. naczynia znakowano na obwodzie, potwierdzając tym samym ich oryginalność. Pieczęcie stawały się tym samym znakiem rozpoznawczym osoby, która wyciskała je na danej powierzchni.

Na przestrzeni lat wygląd, funkcja i sposób odwzorowywania pieczęci zmieniał się. Najważniejszą część, czyli tłok wykonywano z brązu, mosiądzu, żelaza, stali, a nawet złota czy srebra. Niektóre pieczątki przygotowywane były na bazie specjalnej, pilnie strzeżonej receptury, zawierającej kilka składników np. żywicy, oleju lnianego czy terpentyny.

Z pieczątek korzystały zarówno osoby świeckie jak i dostojnicy kościelni. Takie stemple zawsze stanowiły formę trwałego śladu, podpisu i identyfikacji osoby go składającej.

W Polsce najstarszą zachowaną pieczęcią jest pieczęć żony Mieszka II Rychezy z 1025-1034 roku. W XIII wieku po raz pierwszy, na pieczęci Przemysława II (1295 rok) pojawia się wizerunek orła w koronie, który jest następnie powielany przez władców aż do okresu rozbiorów. Poza monarchami swoje pieczęcie posiadali również rycerze, a na takim stemplu najczęściej widniał herb. Można się było spotkać również z pieczęciami miejskimi, będącymi własnością instytucji samorządowych w miastach, pieczęciami cechowymi, mieszczańskimi, wiejskimi i parafialnymi.

Po pieczątkach kauczukowych oraz gumowych, które pojawiły się w XIX wieku ostateczny przełom nastąpił w XX wieku, kiedy to w 1948 roku powstała pieczątka kieszonkowa Vienna, a następnie pierwsza pieczątka samotuszująca z wkładem wymiennym.

W XXI wieku korzystamy już z nieograniczonych możliwości technicznych. Pieczątki wykonywane są metodą polimerową, grawerowane laserowo w gumie, mamy pieczątki flash, pieczątki metalowe, frezowane oraz suche pieczątki. Klient może wybierać między pieczątkami prostokątnymi, okrągłymi, kwadratowymi, owalnymi. Możemy kupić stemple z poduszką nasączoną tuszem, pieczątki automatyczne czy tzw. suche stemple, które możemy wybijać na różnych powierzchniach.

 

Wprawdzie współczesna pieczątka różni się praktycznie wszystkim od tej dawnej to jednak funkcja pozostaje wciąż ta sama - stanowi podpis.

Choć dzisiaj zdecydowana większość dokumentów jest ważna bez potwierdzenia pieczątką, to jednak w niedalekiej historii podchodzono do sprawy szczególnie restrykcyjnie.

Brak pieczątki na dokumencie sprawiał, że w oczach urzędnika państwowego tracił on jakąkolwiek moc prawną. Przy tym im więcej pieczątek widniało na jednym dokumencie, tym dokument był ważniejszy.

 

W biurze i kancelariach nadleśnictwa używamy różnych pieczęci i pieczątek. Aktualnie, w związku z rozwojem technologii popularność zdobywają elektroniczne procedury załatwiania spraw. Dlatego wymagania dotyczące stosowania pieczątek zmieniają się. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy używać pieczątek firmowych w celach identyfikacji. Mamy jednak wybór i zamiast niej (lub dodatkowo) możemy wykorzystać podpis elektroniczny czy po prostu tradycyjny podpis złożony osobiście na dokumentach.

 

Oto w naszych archiwach odnaleźliśmy kilka wiekowych już pieczątek.

Z pewnością w niektórych leśnych kancelariach znajdą się jeszcze podobne "zabytki".

 

Źródło: stampler.pl