Lista aktualności Lista aktualności

Obchody 100-lecia więziennictwa

W dniu 25.10.2019 r., w Areszcie Śledczym w Hajnówce odbyły się Obchody 100-lecia Polskiego Więziennictwa w niepodległej Polsce.

Na pamiątkę historycznych wydarzeń ważnych dla Polski, Służby Więziennej oraz Aresztu Śledczego w Hajnówce, odsłoniliśmy pamiątkowe tablice przy dębach zasadzonych na terenie aresztu. Dąb od wieków był znany i ceniony w kulturze wielu krajów, w tym Polski. Sadzono go głównie w parkach, przy dworach, świątyniach i innych ważnych miejscach. Upamiętniał w ten sposób wydarzenia rodzinne, kulturowe i społeczne. Według wierzeń ludów dąb, ze względu na swoje rozmiary, był symbolem siły, potęgi oraz trwałości.

Po krótkiej prezentacji dotyczącej historii oraz działalności jednostki, zebrani goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, a także mieli okazję poznać infrastrukturę jednostki, w tym miejsca zakwaterowania i zatrudnienia osadzonych, cele i pawilony mieszkalne, salę widzeń oraz place spacerowe. W dalszej części uroczystości Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł - Biskup Hajnowski oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk - Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej poświęcili dęby, a następnie wraz z Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Białymstoku płk Piotrem Kondraciukiem, Dyrektorem Aresztu Śledczego w Hajnówce płk Romanem Paszko, funkcjonariuszami jednostki, przedstawicielami służb mundurowych, samorządu oraz innych instytucji, przecięli symboliczne wstęgi.

Każdy z dębów otrzymał swoją nazwę:

  • "Dąb Wolności" symbolizujący odsykanie upragnionej niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapy świata a naród odzyskał swoją tożsamość, kulturę, tradycję i należny mu honor.
  • "Dąb Stulecia" upamiętnia wydanie przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu z dnia 7 i 8 lutego 1919r. o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych" oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych". Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną.
  • "Dąb Jedności" jako symbol Aresztu Śledczego w Hajnówce, wyraża pamięć i uznanie dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników, którzy od ponad 40 lat chronią społeczeństwo, zapewniają bezpieczeństwo w jednostce i pracują dla idei szeroko rozumianej resocjalizacji skazanych
  • "Dąb Współpracy" na pamiątkę długoletniej i owocnej współpracy z lokalnym samorządem, służbami mundurowymi, stowarzyszeniami, fundacjami, kontrahentami, szkołami, mieszkańcami miasta Hajnówka oraz wieloma innymi instytucjami.

Powołana do życia w 1919 r. Straż Więzienna stała się zalążkiem obecnego systemu penitencjarnego, a powyższą datę traktujemy jako symboliczny początek polskiego więziennictwa. Współczesna Służba Więzienna jest umundurowaną, uzbrojoną i apolityczną formacją, podległą Ministrowi Sprawiedliwości. Posiada własną strukturę organizacyjną, na czele której stoi Dyrektor Generalny. Podlega mu 15 Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej oraz ośrodki szkolenia. Inspektoratom zaś podlegają zakłady karne, areszty śledcze oraz oddziały zewnętrzne. W Polsce istnieje ponad sto zakładów karnych i aresztów śledczych, służbę w naszych szeregach pełni prawie 30 tysięcy funkcjonariuszy. Podstawowymi zadaniami Służby Więziennej są: Bezpieczeństwo - o którego zapewnienie dba w zakładach karnych i aresztach śledczych, Ochrona - społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, Resocjalizacja - prowadzenie oddziaływań penitencjarnych i resocjalizacyjnych wobec osób skazanych na karę pozbawienia wolności.