Lista aktualności Lista aktualności

Kiermasz „Las bliżej nas”

W dniach 30 września i 1 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Kiermaszu „Las bliżej nas”, który odbył się na terenie Leśnego Zakładu Usługowego „Lasbud” w Białymstoku.

Kiermasz organizowany był pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mgr inż. Andrzeja Józefa Nowaka, lokalnych władz i mediów regionalnych. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego trybu życia w zgodzie z naturą.  Uczestnicy spotkali się z bogatą ofertą roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych, cebul, bylin oraz akcesoriów ogrodniczych. Jak co roku nadleśnictwa zaprezentowały ofertę sadzonek produkowanych w swoich szkółkach – były to zarówno rośliny w doniczkach oraz bardzo popularne wśród gości sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. My posiadaliśmy typowo leśne gatunki: dęba, sosnę, świerka i jarzęba.

Tradycyjnie podczas Kiermaszu kontynuowana była akcja „Drzewko za makulaturę”. Ci, którzy chcieli otrzymać sadzonkę, musieli ze sobą przywieźć 5 kg makulatury.

Ta cykliczna inicjatywa miała na celu uświadomienie jak wiele można zrobić dla środowiska naturalnego przez podstawową segregację śmieci. Sadzonka wędrująca do osoby oddającej makulaturę jest z pewnością symbolem efektu, który można osiągnąć poprzez właściwą gospodarkę odpadami. Tym efektem jest zielone, zdrowe i zadbane środowisko naturalne.

Kiermasz był też doskonałą okazją do spotkania się i porozmawiania z doświadczonymi fachowcami. Ogrodnicy, leśnicy i pracownicy Centrum Leśno Ogrodniczego „Lasbud” doradzali w jaki sposób sadzić rośliny, by potem nie mieć problemu w ich hodowli.

Jeżeli komuś nie udało się dotrzeć na Kiermasz, będzie miał  okazję zrobić to wiosną, gdyż przedsięwzięcie organizowane jest nie tylko na początku jesieni, ale też wiosny. My na pewno tam będziemy!