Lista aktualności Lista aktualności

Golden eye

GOLDEN EYE

Ta krępa kaczka z rzędu blaszkodziobych niestety nie ma nic wspólnego z przygodami brytyjskiego agenta. Swoją angielską nazwę  golden eye duck zawdzięcza żółtemu kolorowi tęczówki, charakterystycznemu dla obu płci.

Gągoł, bo o nim mowa, dość wcześnie wraca do lęgowisk, rozciągających się od Holandii, przez Norwegię aż po Ural. To gatunek o północnym zasięgu. Zimuje w zachodniej części Europy. Zasiedla czyste zbiorniki, oligo- i mezotroficzne jeziora. Tym bardziej cieszy jej obecność na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Gnieździ się w dolinie rzeki Leśnej oraz na zbiorniku w Topile.

Toki tych ptaków zaczynają się bardzo wczesną wiosną. Kaczor widowiskowo zdobywa samicę. Wyprowadzany jest jeden lęg, zazwyczaj w maju. Jajka wysiaduje tylko samica.

Gągoł jest nietypową kaczką, gdyż zamieszkuje dziuple wydrążone w drzewach przez dzięcioła, wyścielając je własnym puchem. Młode po wykluciu wyskakują z gniazda, nawoływane przez matkę z wody, nie czyniąc sobie przy tym krzywdy. Mogą dożywać do wieku 15-17 lat. Szukając pokarmu potrafią zanurkować na głębokość do 4-5 m i wytrzymać pod wodą nawet 40 sekund. Bogate upierzenie sprawia, że przed zanurkowaniem muszą mocno przycisnąć pióra do ciała aby nabrać jak najmniej powietrza.

Obecnie populacja wzrasta, również we wschodniej części Polski,  co jest wynikiem mniejszej ilości ścieków i nawozów spływających do wód.  Na terenie Nadleśnictwa może gniazdować ok. 10 par.